× Νομικά θέματα - οι νόμοι και τα δικαιώματα μας

nomikes simvoules gia silipsi me mikroposotita

27/02/2014 10:54 #31 από nataraja
Tραγική όπως και να χει η περιπτωση σου !! με 0.25γρ για δυο ατομα !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

27/02/2014 14:53 #32 από kl194
Yparxei periptosh na epispefsw thn dikh prin ton iounio?? Me kapoio tropo...giati pistevw pws tha pame sto dikastirio gia 0.12gr to atomo kai tha gelane.

27/02/2014 17:34 #33 από nataraja

kl194 έγραψε: Yparxei periptosh na epispefsw thn dikh prin ton iounio?? Me kapoio tropo...giati pistevw pws tha pame sto dikastirio gia 0.12gr to atomo kai tha gelane.

Αυτό ειναι ενα αλλο προβλημα !!!
Το οτι μπορει να γινει η δικη και μετα απο 10 χρόνια , αφού εχεις παει 10 φορες στο δικαστιριο και θα παιρνεις αναβολες λογο μη σοβαρωτητας του εγκληματος σου

28/02/2014 16:54 #34 από kl194
To mono pou thelw einai na epikoinonisw me kapoion na mou pei ti na kanw .....na milisw me ena dikigoro na teleiwnw h uparxei allos tropos?

08/04/2014 00:06 #35 από blue
Γεια χαρα εχω κι εγω ενα δικαστηριο σε λιγο καιρο για μικροποσοτητα αλλα σε αλλη πολη απο αυτη που μενω γιατι εκει με πιασανε..

Το θεμα ειναι οτι λεφτα για δικηγορους δεν εχω, αν και μπορει να μου ορισει το κρατος αυτεπαγγελτα δικηγορο αλλα πρεπει να τραβηχτω μεχρι εκει για να κανω την αιτηση κλπ κλπ .. 5 ωρες ταξιδι...

Εγω θελω να ρωτησω αμα δεν παω και καθολου τι μπορουν να μου κανουν ? ποινικο μητρωο εχω καθαρο και απο τις περιπτωσεις που εχω ακουσει αν εχεις καθαρο ποινικο μητρωο και εισαι μονο για κατοχη το στανταρ ειναι ατιμωρητος με καποιους μηνες αναστολη...Αλλα αμα δεν παω θα με πουνε φυγοδικο και θα με ψαχνουν, ξερει κανεις? Εκει πληρωνεις τιποτα στο δικαστηριο πχ παραβολα και τετοια ?

08/04/2014 14:18 #36 από nataraja
Αν δεν πας μαλλον θα εχεις πολυ σοβαρότερα προβληματα ... Αυτοι ειναι στον κοσμο τους , μπορει να σου βαλουν οποια ποινη θέλουν.
Βασικα ειτε σε πιασουν με 10 τσιγαρα ειτε με 100 κιλά ο ιδιος νομος ειναι ... απο 5 εως 10 χρονια καθηρξη...

Βεβαια στο Ελλαδισταν επικρατει η απολυτη αναρχια στο δικαστικο συστημα και συνηθως οπως λες σε κρινουν ατημοριτο.

Το θεμα της αποστασης ψαξε το ... δεν ξερω τι παιζει ??? αλλα θα μου πεις που να το ψαξεις ; Αν ρωτησεις δηκιγορο θα σου πει οτι να ναι ... συνηθως ψεματα ... οπως κανουν παντα αλλωστε.

Για το αλλο που ρωτας με τα παραβολα κτλ. επειδη ξερω η διαδικασια ειναι , οτι εφοσον εισαι μη οικονομικα ισχυρος και επικαλεστεις τον δηκιγορο του κρατους, θα σου χρεωσουν κατι ευρω στην εφορια σου .. απο οτι μου ειπανε ειναι 100 περιπου , πανω κατω... (βεβαια και αυτο που σου λεω μου το ειπε δηκιγορος αρα δεν βαζω το χερι μου στην φωτια)

23/04/2014 16:02 #37 από blue
Thanks ρε φιλε για τα ινφο ... Για δικηγόρο δε με κόβω, θα πάω εκεί και αν μου βάλει το κράτος καλώς, αλλιώς μόνος μου.. Πάντως αν δεν μου βάλει το κράτος δικηγόρο πληρωνω τιποτα αλλο ?

Εκεί τώρα δεν ξέρω σε ρωτάνε τίποτα για να βγάλουν την απόφαση ή πρέπει να τους πω κανένα παραμύθι εγώ ? Πάντως λογικά και η παρουσία μου στο δικαστήριο θα μετρήσει θετικά πιστεύω.. Πρέπει να τους πάω κανένα χαρτί πχ οτι δουλεύω ή το ποινικό μητρώο μου ?